AFL Queensland Contacts

Staff Contact Details

Address: AFL Queensland Administration & Training Centre, Cansdale St Yeronga QLD 4104

Postal: PO Box 3132 Yeronga LPO QLD 4104

 
ADMINISTRATION

Trisha Squires

Head of AFL Queensland

                  Laura Robertson

Offices Manager

Louise Thornton

People Business Partner

 
TALENT

Mark Browning

Talent Manager

 
MEDIA & COMMUNICATIONS

Sarah Owens

Media Manager

 
FACILITIES & GOVERNMENT

Raani Marks

Facilities & Government Manager

                  Leesa Monaghan

Facilities & Grants Coordinator

                  Chris Dalton 

Ground Maintenance Manager

 
COMMUNITY FOOTBALL

Barry Gibson

Community Football Manager

                  Sophie Wheeler

Community Football Administration Manager

                  Katie Gravett

Community Football Administrator

Mitchell Simpson

Competition Lead – SEQ Seniors & State Leagues

                  Josh Rhodes

Competition Manager – QFA Dv1+2

                  Grace Winch

Competition Manager QFAW & QFA Dv3+4

Brad Howard

Competition Lead – SEQ Youth & Regional

                  Dan Watts

Competition Manager – Townsville

                  Brad Matheson

Competition Manager – Capricornia

                  Alex Brooks

Competition Manager – Mackay

                  Jana Anderson

Competition Manager – Darling Downs

                  Ashleigh McCall

Competition Manager – Youth Girls

                  Tyler Hayes

Competition Manger – Youth Boys

                  Tom Alkemade

Youth Football Coordinator

Jack Barry

Coaching Development & Education Lead

Sam Bridges

Umpiring Development Lead

                  Garry Dunne

Community Umpire Development Coordinator

 
PARTICIPATIONS & PROGRAMS

Richie Lyons

Participation & Programs Manager

Blaec Ablett

Participation & Programs Manager – Metro North

                  Dan Cordwell

Development Lead – Metro North (Brisbane Central)

                  Sam Cairns

Development Coordinator – Metro North (BNE Inner North)

                  Brendan Davis

Development Coordinator – Metro North (BNE Inner South)

                  Daniel Edwards

Development Coordinator – Metro North

                  Madi Crowley-Long

Development Lead – Metro North (Moreton Bay)

                  Reiley Guest

Development Coordinator – Metro North (Sunshine Coast)

                  Leanne Bugg

Junior Competition Manager – Metro North

Jeff Neumann

Participation & Programs Manager – Metro South

                  Jacob Severs

Development Coordinator – Metro South (BNE South East)

                  Chris Ryan

Development Lead – Metro South (BNE South West – Greater Ipswich)

                  Emily Davis

Development Coordinator – Metro South (GC North)

                  Isabella Dempsey-Ceh

Development Coordinator – Metro South (GC Central)

                  Trent Ryan

Development Lead – Metro South (GC South)

                  Julian Van Den Driest

Development Coordinator – Metro South (Northern Rivers)

                  Danika Goodman

Programs, Logistics & Deployment Coordinator – Metro South

                  Mitch Tinning

Junior Competition Manager – Metro South

Kieran Daley

Participation & Programs Manager – Regional Queensland

                  Marcus MacDonald-Camden

Development Lead – Cairns

                  Joel Newman

Development Lead – Townsville

                  Tina Ramsland

Development Lead – Mackay

                  Scott Smithwick

Development Lead – Capricornia

                  Kieron Hyndman

Participation, Programs & Competitions Lead – Wide Bay

                  Jacob Amore

Development Coordinator – Darling Downs

Damien Mitchelmore

Participation & Programs Manager – Schools & Diversity

                  Abdullah Haddad

Diversity Coordinator – Multicultural

                  Peter Yagmoor

Diversity Coordinator – Indigenous and Inclusion

                  Tarryn Meyer  

Participation & Programs Coordinator – Schools

Damien Richards

Junior Football Pathway Manager

Caitlin Sippel

Programs Officer – Participation

Kat Julius

Programs, Logistics & Deployment Lead

BRISBANE LIONS ZONE

BURPENGARY

Aquatic Centre Drive

Burpengary QLD 4034

DARLING DOWNS

C/- Concordia Lutheran College

154 Stephen Street

Toowoomba QLD  4350

SUNSHINE COAST

Maroochydore Multi- Sports Complex

Fishermans Road
Maroochydore QLD 4558

WIDE BAY

 

St James Lutheran College

138-172 Pantlins Lane

Hervey Bay QLD 4655

ZILLMERE

340 Zillmere Road

Zillmere QLD 4034

GOLD COAST SUNS ZONE

 

CAIRNS

 

45-61 Till Street
Westcourt QLD 4870

PO BOX 143M
Manunda Cairns QLD 4870

CAPRICORNIA

1 Campbell Street   
Rockhampton QLD 4700

GOLD COAST

 

Level 2,

Gold Coast Sports & Leisure Centre

Nerang Broadbeach Road

Carrara QLD 4211

PO BOX 5898
GCMC Bundall QLD 4217

MACKAY

Harrup Park Sports Office

Lamb Street

Mackay QLD 4740

PO BOX 721

Mackay QLD 4740


NORTHERN RIVERS

 

Byron Regional Sports & Cultural Complex

249 Ewingsdale Road   
Byron Bay NSW 2481

TOWNSVILLE

Riverway Stadium,
2 Sporting Drive
Thuringowa QLD 4817

PO BOX 634

Thuringowa Central BC QLD 4817

Our Supporters