Queensland Football Awards

Springwood’s Rowan Page has claimed the Duncanson Todd Medal as Best and Fairest player for the QFA Division 1 HART Sport Cup, joining a long list of winners at the 2017 Queensland Football Awards at the Mercure Brisbane tonight.

Page played every game this season, kicked a dozen goals and set up many more to earn a competition topping 22 votes; three votes ahead of Coorparoo’s Blake Stewart.

Jessica Davy took top honours in QWFA Division 1 with 23 votes. She kicked seven goals for the season and was named in the best players seven times. Davy nudged out Bond University’s Molly Ritson, who finished second with 22 votes.

The Maroochydore Roos were named the Alpha Sport Club of the Year and Noosa Tigers received the Graydon Poulsen Award for their work with Sunshine Butterflies, an agency which provides services for people with disabilities and work to reduce the stigma associated with disability.

The night wasn’t all about the players; coaches, volunteers, offcials and administrators were also acknowledged for their contribution to the game.

Coach of the Year awards went to Moreton Bay Lions’ Lee Whitehorn (QFA), Bond University’s David Ashkar (QWFA) and Aspley Hornets’ Peter Goeldner (Colts).

Volunteer of the Year awards were handed out to Burleigh Bombers’ Jessica Arnold (QWFA), Ballina Bombers Carol Burns (QFA Northern Rivers) and Pine Rivers Swans’ Jeanette Clifford (QFA).

Philip Wilson was named Community Umpire of the Year.

The Queensland Football Awards celebrate the achievements of players, volunteers, administrators and officials in the QFA Divisions 1 to 5, QFA Wide Bay Sunshine Coast, QFA Northern Rivers and QWFA Division’s 1 and 2.

QUEENSLAND FOOTBALL AWARDS – WINNERS LIST

 

VOLUNTEER OF THE YEAR
QWFA Jessica Arnold Burleigh
QFA NORTHERN RIVERS Carol Burns Ballina
QFA Jeanette Clifford Pine Rivers
ADMINISTRATOR OF THE YEAR
COLTS Chris Harris Southport
QWFA Cassie Price Ballina
QFA NORTHERN RIVERS Anton Eldridge Lismore
QFA Russell Ditchburn Mayne
COACH OF THE YEAR
COLTS Peter Goeldner Aspley
QWFA David Ashkar Bond Uni
QFA Lee Whitehorn Moreton Bay
COMMUNITY UMPIRE OF THE YEAR
Philip Wilson
BRIAN DOUGE AWARD – QLD INCLUSION TEAM BEST & FAIREST
Graydon Poulsen and Glen Olive
GRAYDON POULSEN AWARD
Noosa Tigers
ALPHA SPORT CLUB OF THE YEAR
Maroochydore Roos
LEADING GOAL KICKERS
QFA COLTS Oliver Scott – 59 Aspley
QFA WIDE BAY RESERVES Adam Sheehan – 30 Maryborough
QFA WIDE BAY SUNSHINE COAST Brennan Dempsey – 42 Brothers Bulldogs
QWFA Eleanor Crawley – 10 Tweed Coast
QFA RESERVES NORTHERN RIVERS Dane Davidson – 13 Byron Bay
QFA NORTHERN RIVERS Glen Phelps – 67 Tweed Coast
QFA DIV 5 Ryan Major – 47 Collingwood Park
QFA DIV 4 Chris Mihalopoulos – 43 Western Magpies
QFA DIV 3 RESERVES Darren Norwood – 47 Ipswich
QFA DIV 3 SENIORS Ashley Templar – 79 Victoria Point
QWFA DIV 2 Julia Mafi – 52 Kedron
QFA DIV 2 RESERVES Nicolas Laube – 63 Aspley
QFA DIV 2 SENIORS Trent Mcintyre – 91 Robina
QFWA DIV 1 Monica Allen – 34 Aspley
QFA DIV 1 RESERVES Corey Massingham – 62 Mayne
BILL RYAN TROPHY – MVP – QFA DIVISION 1 HART SPORT CUP
Daniel Dzufer – Maroochydore – 29 Votes
BEST & FAIREST
GOULD MEDAL – QFA COLTS Anthony Djurovitch Southport – 20 Votes
COULTHARD MEDAL – QFA WIDE BAY RESERVES Jarrod Stothard Maryborough – 15 Votes
QFA WIDE BAY SUNSHINE COAST Joshua Wheeler Bay Power – 20 Votes
QWFA NORTHERN RIVERS Sophie Thomson Ballina– 11 Votes
QFA NORTHERN RIVERS RESERVES Daniel Thomas Byron Bay – 8 Votes
JOHN MASON MEDAL – QFA NORTHERN RIVERS SENIORS Glen Phelps Tweed Coast – 17 Votes
QFA DIV 5 Joshua Furnari Ferny Grove  – 25 Votes
QFA DIV 4 Marcus Schrader Sandgate– 17 Votes
QFA DIV 3 RESERVES Justyn Bilston Ipswich– 15 Votes
QFA DIV 3 SENIORS Robert McCoy Wynnum – 21 Votes
QWFA DIV 2 Tara Smith Broadbeach – 18 Votes
FRANK SUTHERLAND MEDAL – QFA DIV 2 RESERVES Blair Surmon Moreton Bay – 17 Votes
COL TOBIASEN MEDAL – QFA DIV 2 SENIORS Jonathon Giles Moreton Bay – 31 Votes
QWFA DIV 1 Jessica Davy Moreton Bay – 23 Votes
NOEL WALLIS MEDAL – QFA DIV 1 RESERVES Thomas Furness Caloundra – 23 Votes
DUNCANSON/TODD MEDAL – QFA DIV 1 SENIORS Rowan Page Springwood – 22 Votes

 

 

 

 

BILL RYAN TROPHY – MVP QFA DIVISION 1 HART SPORT CUP

Daniel Dzufer Maroochydore 29 votes
Tom Templeton Noosa 23 votes
Rowan Page Springwood 19 votes
Jackson Ryan Maroochydore 19 votes
Aaron Laskey Noosa 13 votes
Glenn Boyd Yeronga   8 votes
Ben Gibson Coorparoo   8 votes
Quinten Ross Caloundra   6 votes
QFA COLTS
Anthony Djurovitch Southport 20 votes
Terry Giacoumis Southport 17 votes
Christian Merheb Coorparoo 16 votes
Alex Strong Jindalee 16 votes
Maverick Pettigrove Noosa 12 votes
Jonathan Peeters Aspley 11 votes
Oliver Scott Aspley 11 votes
QFA WIDE BAY RESERVES
Jarrod Stothard Maryborough 15 votes
Tyson Jater Across the Waves 9 votes
Dylan Alexander Maryborough 8 votes
Robert McKeown Brothers Bulldogs 8 votes
Blake Hornbrook Brothers Bulldogs 8 votes
Jeremy Hayhoe Across the Waves 7 votes
Bradley Matthews Across the Waves 6 votes
Matthew Fleming Across the Waves 5 votes
QFA WIDE BAY SUNSHINE COAST
Joshua Wheeler Bay Power 20 votes
Jack Sickerdick Brothers Bulldogs 12 votes
Scott Stiefler Pomona 11 votes
Matthew Schlein Bay Power 10 votes
Dylan Keam Brothers Bulldogs 9 votes
Glenn Krohn Bay Power 9 votes
Tristan Taylor Brothers Bulldogs 9 votes
Michael Sommer Liverton Across the Waves 8 votes
QWFA NORTHERN RIVERS
Sophie Thomson Ballina 11 votes
Emma Wilson Lismore 9 votes
Laura Small Lismore 6 votes
Jessie Baumer Ballina 6 votes
Abbie Beecher Ballina 5 votes
Eleanor Crawley Tweed Coast 5 votes
Reegan Semmens Ballina 5 votes
QFA NORTHERN RIVERS RESERVES
Daniel Thomas Byron Bay 8 votes
Felix Wheeler Ballina 6 votes
Daniel Fraser Tweed Coast 5 votes
Sam Buultjens Byron Bay 5 votes
Ben Kelly Tweed Coast 4 votes
QFA NORTHERN RIVERS SENIORS
Glen Phelps Tweed Coast 17 votes
Andrew James Lismore 13 votes
Brett Porter Byron Bay 11 votes
Jordan Bourke Byron Bay 11 votes
James Dent Tweed Coast 10 votes
Nathan Moon Byron Bay   9 votes
Rory Walton Ballina   8 votes
William McBride Byron Bay   8 votes
QFA DIVISION 5
Joshua Furnari Ferny Grove 25 votes
Sempatike Kwizera Collingwood Park 17 votes
Wade Hurst Yeronga 16 votes
Tom Ditchburn Mayne 15 votes
Ashley Rowley Collingwood Park 12 votes
Brendan Kucks Collingwood Park 12 votes
William Siuta Ferny Grove 9 votes
Christopher Azzopardi Mayne 9 votes
Jake Quinert Jindalee 9 votes
QFA DIVISION 4
Marcus Schrader Sandgate 17 votes
Mathew Stevens Zillmere 15 votes
Christopher Davis Western Magpies 13 votes
Christian Willmett University of Queensland 12 votes
Andrew Thomson Western Magpies 11 votes
Chris Mihalopoulos Western Magpies 10 votes
Rohan Cash Zillmere 10 votes
Craig Richardson Morningside 10 votes
Jack Angus Morningside 9 votes
QFA DIVISION 3 RESERVES
Justyn Bilston Ipswich 15 votes
Brannan Buckney Pine Rivers 13 votes
Andrew Kouvaras Redcliffe 10 votes
Gavin Shepard Carrara 10 votes
Jake Bugenhagen Victoria Point 10 votes
Corey Robb-Gwynne Carrara   9 votes
Daniel Fitzpatrick Victoria Point   9 votes
Michael Reid Victoria Point   9 votes
QFA DIVISION 3 SENIORS
Robert McCoy Wynnum 21 votes
Keith Brick Ipswich 18 votes
Rhys Nossiter Carrara 17 votes
Jackson Coulter Pine Rivers 15 votes
Liam Eadie Victoria Point 15 votes
Dale Lynn Victoria Point 14 votes
Duran Dick Ipswich 13 votes
James Niven Redcliffe 11 votes
Joshua Westerberg Carrara 11 votes
QWFA DIVISION 2
Tara Smith Broadbeach 18 votes
Chѐ Kimber Coomera 17 votes
Melissa McPhee Sandgate 17 votes
Jaspar Jordan Hinterland 15 votes
Julia Mafi Kedron 14 votes
Ellie Parker Beenleigh 13 votes
Shannon Spencer Aspley 13 votes
Sophie-Lee Jones Gympie 13 votes
QFA DIVISION 2 RESERVES
Blair Surmon Moreton Bay 17 votes
Nicolas Laube Aspley 13 votes
Jessie Goncalves Kedron 11 votes
Joel Ralph Robina 11 votes
Matthew Lewis Alexandra Hills 11 votes
Michael Matthews Moreton Bay 10 votes
Dean Forster Alexandra Hills   9 votes
Raphael Lawler Kenmore   9 votes
QFA DIVISION 2 SENIORS
Jonathan Giles Moreton Bay 31 votes
Daniel Duffield Kedron 22 votes
Max Triffett Coomera 20 votes
Lachlan Harris Aspley 15 votes
Glenn Ryan Beenleigh 15 votes
Trent McIntyre Robina 14 votes
Jacob Watson Aspley 13 votes
Daniel Dai Moreton Bay 12 votes
Boeh Davies Robina 12 votes
Simon Fenton Robina 12 votes
QWFA DIVISION 1
Jessica Davy Moreton Bay 23 votes
Molly Ritson Bond University 22 votes
Heidi Dewberry Jindalee 13 votes
Teegan Stevenson Aspley 12 votes
Kate Archibald Yeronga 11 votes
Monica Allen Aspley 10 votes
Brigid Guar Aspley   9 votes
Kate Reynolds Bond University   9 votes
Krystal Scott Bond University   9 votes
QFA DIVISION 1 RESERVES
Thomas Furness Caloundra 23 votes
David Hulsman Maroochydore 19 votes
Danny O’Brien Noosa 13 votes
Tyson Spurling Coorparoo 11 votes
Jyles Lebler Noosa 10 votes
Stewart Edwards Maroochydore 10 votes
Adam Wolbers Springwood   9 votes
Matthew Blakey Mayne   9 votes
Tim Schlaghecke Burleigh   9 votes
QFA DIVISION 1 SENIORS
Rowan Page Springwood 22 votes
Blake Stewart Coorparoo 19 votes
Thomas Templeton Noosa 18 votes
Regan Salter Burleigh 17 votes
Josh Norman Maroochydore 16 votes
Jackson Ryan Maroochydore 14 votes
James Barnes Caloundra 14 votes
Greg Friis Springwood 13 votes
Jaise Coleman Noosa 13 votes

 

AFL QUEENSLAND IS PROUDLY SUPPORTED BY