Community Footy Awards Wrap

Moreton Bay’s Jonathan Giles and Caloundra’s Thomas Rudolph were named as joint winners of the Duncanson Medal as best and fairest for the QFA North competition with 17 votes, joining a long list of winners at the 2016 Queensland Football Awards at the Gabba tonight.

Giles was the grunt man in the middle for Moreton Bay this year. His big body made him a contested ball machine, the catalyst to Moreton Bay’s midfield work.

Rudolph’s biggest asset in 2016 has been his ability to not only win his own footy, but put it on the scoreboard.

The Panthers’ livewire kicked 27 goals in the 2016 home and away season, while being named in his team’s best seven times.

They both finished one vote ahead of Noosa’s Nicholas Hill on 16 votes.

Robina’s Boeh Davies took out the Todd medal as the QFA South best and fairest with 26 votes.

Davies was sublime for Robina this year, especially early. After five rounds, he was already on eight votes.
The Roos’ midfielder finished three votes ahead of Burleigh’s Jackson Powell, who completed the season on 23 votes.

It’s Davies second league best and fairest award in Queensland, after taking out the SEQAFL Division Two top honour in 2013.

Maroochydore’s Jemma Abbott claimed QWAFA best and fairest on 22 votes.

Abbott, who is just 17 years old, was also a member of the Queensland Youth Girls Academy this year, is a ball magnet, and very strong overhead for her size.

She finished five votes ahead of Jindalee’s Kate Williams, on 17 votes, and six ahead of reining best and fairest winner, Mimi Hoger, from Zillmere.

The night wasn’t all about the players though, with acknowledgement of coaches and volunteers’ contribution to the game.

Coach of the Year awards went to Coorparoo’s Rory Lake (QFA), South East Suns’ David Sloan (QAFA), and Maroochydore’s Paul Meehan (Colts).

Shane Jurgens from University Hawks in Townsville was named AFL Queensland Volunteer of the Year, and the Community Umpire of the Year award went to Brad Wooding

The Queensland Football Awards celebrate the achievement of the players, officials and volunteers in the Queensland Football Association (South and North), Queensland Amateur A and B (Sunshine Coast, Central, Northern Rivers), Queensland Women’s Amateur Football Association, and Colts competitions.

 

AWARD WINNERS

Coach of the Year Award Winners

Paul Meehan – Maroochydore – 2016 Colts Coach of the Year

David Sloan – South East Suns – 2016 QAFA Coach of the Year

Rory Lake – Coorparoo – 2016 QFA Coach of the Year

Stuart Jackson – Maroochydore – 2016 Women’s Coach of the Year

 

Club Volunteer of the Year Awards

Colts – Peter Roche – Redcliffe

QAFA B North – Andrew Gordon – Ballina

QAFA B Central – Peter Rosengren – University of Queensland

QAFA B South – Karla Beggs – Nambour

QAFA A – Leeonie Lang – Park Ridge

QFA North – Jim Beasley – Maroochydore

QFA South – Roger Merrett – Bond University

QWAFA – Shaun Reeves – Aspley

 

Club Administrator of the Year Awards

QWAFA – Tami Dunn – Zillmere

Colts – Jamie Glover – Caloundra

QAFA B North- Phil Tsourlinis – Lismore

QAFA B Central- Phil Coombs – Collingwood Park

QAFA B South – Jason Bromilow – Gympie

QAFA A – Steve Brown – Redcliffe

QFA North – Maralyn McGee – Moreton Bay

QFA South – Chris Ryan – Yeronga

 

AFL Queensland Volunteer of the Year: Shane Jurgens – University Hawks

 

Outstanding Long Service to the Game Award: Trevor MaxwellCoolangatta

 

Community Umpire of the Year: Brad Wooding

 

Queensland Inclusion Awards:
Best & Fairest –
Graydon Paulsen

 

Graydon Poulsen Award – Southport Sharks


Leading Goalkickers

Sherie Sayle (Jindalee) – QWAFA – 47 Goals

Hayden Correa (Southport) – Colts – 52 Goals

Daniel Hickleton (Pomona) – Sunshine Coast – 46 Goals

Timothy Martin (Jimboomba) –QAFA B Central – 62 Goals

Kerian Atkins (Byron Bay) – QAFA B North – 67 Goals

Andrew Kouvaras (Redcliffe) -QAFA A Reserves – 53 Goals

Trent McIntyre (South East Suns) -QAFA A Seniors – 107 Goals

Sebastian Clift (Noosa) -QFA North Reserves – 41 Goals

Chris Aylmer (Alexandra Hills) -QFA South Reserves – 58 Goals

Luke Faulkner (Mayne) – QFA North Seniors – 44 Goals

Glenn Boyd (Yeronga) – QFA South Seniors – 85 Goals

 

Best & Fairest Winners

Jemma Abbott (Maroochydore) – QWAFA

Bradley Kimberley (Caloundra) – Colts

Lanze Magin (Pomona) – QAFA Sunshine Coast

Joshua Furnari (Ferny Grove) – QAFA B Central

Kris Davis (Ballina) – QAFA Northern Rivers

Andrew Kouvaras (Redcliffe) – QAFA A Reserves

Robert McCoy (Wynnum) – QAFA A Seniors

David Hulsman (Maroochydore) – QFA North Reserves

Joel Ralph (Robina) – QFA South Reserves

Boeh Davies (Robina) – QFA South Seniors

 

Competition Leaderboards

 QFA NORTH

Competition name First name Surname Club Votes
QFA North Jonathan Giles Moreton Bay 17
QFA North Thomas Rudolph Caloundra 17
QFA North Nicholas Hill Noosa 16
QFA North Caleb Brown Mayne 15
QFA North Josh Norman Maroochydore 11
QFA North Mitchum Torres Caloundra 10
QFA North Daniel Osberger Maroochydore 10
QFA North Joshua Denniss Caloundra 9
QFA North Corbin Dickfos Moreton Bay 7
QFA North Jackson Ryan Maroochydore 7

 

QFA SOUTH

Competition name First name Surname Club Votes
QFA South Boeh Davis Robina 26
QFA South Jackson Powell Burleigh 23
QFA South Benjamin Merrett Bond University 17
QFA South Kale Reed Kenmore 17
QFA South Mark Thompson Springwood 16
QFA South Jack Brown Kenmore 14
QFA South Anthony Corrie Kenmore 12
QFA South Jack Bacon Robina 11
QFA South Jordan Riley Alexandra Hills 11

 

 

QFA NORTH RESERVES

Competition name First name Surname Club Votes
QFA North Reserves David Hulsman Maroochydore 13
QFA North Reserves William Cates Aspley 10
QFA North Reserves Shaun McKenzie Maroochydore 10
QFA North Reserves Scott Webber Mayne 9
QFA North Reserves Matthew Deans Noosa 9
QFA North Reserves Michael Bidois Noosa 9
QFA North Reserves Jamie Ivers Mayne 9
QFA North Reserves Glenn Kirby Mayne 7
QFA North Reserves Edward Bodey Aspley 7
QFA North Reserves Nathan Winter Noosa 6

 

QFA SOUTH RESERVES

Competiton name First name Surname Club Votes
QFA South Reserves Joel Ralph Robina 15
QFA South Reserves Chris Lovett Coorparoo 12
QFA South Reserves Samuel Wilson Coorparoo 11
QFA South Reserves Lewis Bond Bond University 10
QFA South Reserves Khaleel Waqar Springwood 10
QFA South Reserves Jesse Larter Kenmore 10
QFA South Reserves Blake Cook Burleigh 9
QFA South Reserves Jaike Bowen Kenmore 8
QFA South Reserves Chris Aylmer Alexandra Hills 8
QFA South Reserves Adam Gawn Burleigh 7

 

 

QAFA (A)

Competition name First name Surname Club Votes
QAFA (A) Seniors Robert McCoy Wynnum 28
QAFA (A) Seniors Daniel Duffield Kedron 21
QAFA (A) Seniors Simon Fenton South East Suns 16
QAFA (A) Seniors George Fitzgibbon Kedron 15
QAFA (A) Seniors Christopher Mitchell South East Suns 14
QAFA (A) Seniors Mitchell Henwood Beenleigh 13
QAFA (A) Seniors Jacob Watson Pine Rivers 13

 

 

QAFA (A) Reserves

Competition name First name Surname Club Votes
QAFA (A) Reserves Andrew Kouvaras Redcliffe 26
QAFA (A) Reserves Wade Hurst Park Ridge 23
QAFA (A) Reserves Brian Watts Park Ridge 13
QAFA (A) Reserves Lachlan Swain Park Ridge 13
QAFA (A) Reserves Sonny Allard South East Suns 11
QAFA (A) Reserves Justin Vasterink Park Ridge 10
QAFA (A) Reserves Chris Curthoys South East Suns 10
QAFA (A) Reserves Mathew Bahrs Victoria Point 8
QAFA (A) Reserves Dean Lanyon Beenleigh 8
QAFA (A) Reserves Adam Bell Victoria Point 7

 

 

QAFA Northern Rivers

Competition name First name Surname Club Votes
QAFA Northern Rivers Kris Davis Ballina 13
QAFA Northern Rivers Kieran Atkin* Byron 13
QAFA Northern Rivers Joe Ward Ballina 12
QAFA Northern Rivers Brett Porter Byron 9
QAFA Northern Rivers Sam Mitchell Byron 8
QAFA Northern Rivers Nathan Moon Byron 7
QAFA Northern Rivers Andrew James Lismore 7
QAFA Northern Rivers Rory Walton Ballina 6
QAFA Northern Rivers Keiran Baker Tweed Coast 6
QAFA Northern Rivers Jarrad Ruddock Tweed Coast 6
QAFA Northern Rivers Thor Hoopman Tweed Coast 6
QAFA Northern Rivers James Walle Tweed Coast 6

 

 

QAFA (B) CENTRAL

Competition name First name Surname Club Votes
QAFA (B) Central Joshua Furnari Ferny Grove 22
QAFA (B) Central Rhys O’Dwyer Sandgate 21
QAFA (B) Central Jacob Guise Jimboomba 18
QAFA (B) Central Duarn Watts Collingwood Park 16
QAFA (B) Central Luke Brennan UQ 14
QAFA (B) Central William Siuta Ferny Grove 13
QAFA (B) Central Christopher Davis Woodsmen 13
QAFA (B) Central Tom Ditchburn Mayne 12
QAFA (B) Central Chris Mihplopoulos Woodsmen 10
QAFA (B) Central Raymond Heppell Jimboomba 10
QAFA (B) Central Timothy Martin Jimboomba 10

 

QAFA SUNSHINE COAST

Competition name First name Surname Club Votes
QAFA Sunshine Coast Lanze Magin Pomona 20
QAFA Sunshine Coast Kyle Gunn Pomona 13
QAFA Sunshine Coast Alex Mahony Pomona 12
QAFA Sunshine Coast Bronzen Rowlands Gympie 10
QAFA Sunshine Coast Matthew Green Maroochydore 8
QAFA Sunshine Coast Kimba Rowlands Gympie 8
QAFA Sunshine Coast Elliot Pryor Maroochydore 8
QAFA Sunshine Coast Brent Forsyth Gympie 6
QAFA Sunshine Coast Scott Stiefler Pomona 6
QAFA Sunshine Coast Steven Morris Maroochydore 6

 

 

COLTS

Competition name First name Surname Club Votes
Colts Bradley Kimberley Caloundra 25
Colts Timothy Kimberley Caloundra 24
Colts Harrison Butler Burleigh 22
Colts Callum Royle Aspley 21
Colts Hayden Carthew-Zimmer Broadbeach 20
Colts Liam McDonald Southport 17
Colts Jared Bond Sandgate 16
Colts Rory Moloney Labrador 16
Colts Hayden Correa Southport 14
Colts Hakeem Kennedy Mt Gravatt 14

 

 

QWAFA

Competition name First name Surname Club Votes
QWAFA Jemma Abbott Maroochydore 22
QWAFA Kate Williams Jindalee 17
QWAFA Mimi Hoger Zillmere 16
QWAFA Holly Mirifield Broadbeach 14
QWAFA Heidi Dewberry Jindalee 13
QWAFA Mikayla Abson Jindalee 13
QWAFA Brooke Matherson Maroochydore 12
QWAFA Amanda Le Gassick Burleigh 9
QWAFA Caitlyn Huth Aspley 9
QWAFA Fiona Stevenson Coolangatta 9

 

AFL QUEENSLAND IS PROUDLY SUPPORTED BY